Sağlık Böbrek taşı nedir tedavi yöntemleri

1 hafta önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 5 yorum yapıldı.

Böbrek taşı nedir?

Merhaba haydisohbete site okurlarımız. Bugün sizlere sağlık konusunda en önemli sorunlarımızdan biri olan böbrek taşı rahatsızlığı hakkında bilgi vermek istiyorum. Eminim mi her insan hayatında bir defa da olsa bu hastalığı geçirmiştir. Gecirmeyenler de merak ediyor olabilirler. Böbrek taşı nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir birazdan aşağıda hepsini vermeye çalışacağım. Yanlız halk tabirinde bu hastalık doğum sancısı kadar zordur denir ve emin olun ki öyle. Şiddetli ağrılar yaşayan kişiler çok iyi bilirki sancı vurduğunda belinizi bükerek sizi çok farklı konumlara getirir. Vücudumuzda süzme görevi gören böbreklerimizin içerisinde oluşan taşların vermiş olduğu acıdır bu. Oluşma nedenleri oldukça fazladır fakat artik ilerleyen tıp da basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşı belirtilerinin en başında şiddetli ağrılar gelir. Ağrı böbrek bölgesinde, sırtta, kaburgaların altında, alt karın bölgesinde ve kasıklarda görülebilmektedir. İdrar yaparken ağrı ve sık idrar hissi yaşanabilir. Ağrı dalgalar halinde ve yoğunluğu değişen şekilde hissedilebilir.

– Idrar renginde ve kokusunda değişiklik görülmesi

– Mide bulantısı ve kusmalar olabilir

– İdrara çıkma hissi sürekli vardır fakat idrar gelişinde azalmalar

– İdrar sırasında yanmalar ve acılar

– Böbrek taşı enfeksiyon oluşdurduysa idrar renginde bulanıklık ve koyulaşma olur. Bunun yanında ateş ve titreme de görülebilir.

Böbrek taşı neden oluşur?

Böbrek taşının oluşumunda birden fazla faktör rol oynar. Oluşum nedenlerinde ki faktörler fazla ise bu daha da riskli kılar bu hastalığı. Bu nedenle çok beklemden kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Aksi taksirde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

– Yetersiz sıvı alımı: Vücutta yeterli su olmaması böbrek taşı oluşmasında önemli bir etkendir. Gün içinde yeteri oranda su içilmemesi idrarla atılan taş öncüsü maddelerin yoğunluğunu artırır ve idrarı asidik hale getirebilir.

– Erkeklerde kadınlara göre daha fazla oluşma riski vardır.

– Genetik olabilir yani ailede böbrek taşı geçmişi varsa bu sizde de olacak ihtimalini yükseltir.

– Daha önce böbrek taşı düşürmüş olan kisilerde tekrardan çıkması yüksek ihtimaller arasındadır.

– Beslenme de böbrek taşı oluşumunda etkili olabilir. Protein, sodyum veya şeker açısından yüksek bir beslenme düzeni böbrek taşına zemin hazırlayabilir.

– Sindirim sistemi ameliyatı olan kişilerde yine gözükme olasılığı çok yüksektir.

Böbrek taşı teşhisi nasıl yapılır?

Böbrek taşı teşhisi için tabiki tıbbi olarak bir çok yöntem vardır ki buda hastalarımıza tam teşhis koyma konusunda bir nimettir. Bakalım yöntemlerimiz nelermiş?

– Kan testi

– Israr testi

– Görüntüleme yöntemleri

– Bilgisayarla tomografi

– Ultrason cihazları

– Böbrek taşı analizi

Böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek taşı tedavisinde bir çok yöntem vardır. Kimi insan doğal bitki yöntemiyle atlatmaktadır kimisi de doktoruna başvurarak ilaçlar yardımıyla atlatmaktadır. Yanlız şunu bilmek gerekir eğer taş 4 mm ve altıysa normal idrar yoluyla atılabilir fakar daha büyükse kesinlikle tedavi yöntemine gidilmelirdir. Tedavi yöntemlerine buyurun bakalım;

– Su içererek böbrek vücuttan atma

– İlaçlar yardımı ile atma

– Ses dalgaları ile böbrek taşlarını kırma

Açık böbrek taşı ameliyatı

Bu yöntemlere daha birçok ekleme yapabiliriz fakat en çok kullanılan yöntemler bunlardır. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar sağlıklı günler dileriz..

GÖZ KAPAĞI ESTETIGI AMELİYATI 

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

 • 9 Şubat 2021 / 22:58

  Günümüzde en cok şikayet ettiğiniz hastalıklar biri böbrek taşı veya kumu düşürmek Onlemini almak da bol bol su içmek veya vucuda olduğundan fazlasiyla sivi takviyesi hastalarimiza sifalar dilerim.

 • 9 Şubat 2021 / 23:09
  Dark

  Bence çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bende düşürdüm ve gerçekten ağrısı cok fena oluyor. Fakat yazıdaki yöntemler kesinlikle etkili ve özellikle çok su içmemiz gerekiyor..

 • 10 Şubat 2021 / 00:19
  HavaLi

  GuseL Yazi Ve Konu Emegine Saglik GoLqe Arkadasim

 • 10 Şubat 2021 / 19:13
  Night

  Ellerinize saglik cok bilgilendirici bir yazı olmuş tebrik ediyorum haydisohbete.com

 • 10 Şubat 2021 / 22:48
  MechuL

  Bende düşürdüm ve çok şiddetli agrilari var. Küçükte olsa agri ayni büyükte olsa ayni. Bazen dogal olarak kendi dusuyor ama yinede doktora başvurulmalı.

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

Don`t copy text!