Fahrettin Koca'dan Normalleşme Sinyalleri | HaydiSohbete.Com
Sağlık Fahrettin Koca’dan Normalleşme Sinyalleri

1 ay önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Tam Kapanmada Vaka Sayıları

Tüm dünya Covid-19 salgınıyla mücadele ederken, korkunç rakamlarda düşüş bir türlü gerçekleşmiyor. Özellikle yeni çıkan mutantlar, korona kabusunun daha uzun yıllar hayatımızda yer alacağı endişesini körüklüyor. Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp, milyonlarca insanın ölümüne neden olan virüs, her gün ürkütücü rakamlarla Haber lerde yerini buluyor.  Özellikle son günlerce Hindistan’da önü alınamayan ölümler kabusun geldiği noktayı en acı karelerle hayatımıza kazıyor. Hindistan’da yaşanan oksijen tüpü sıkıntısına ve sağlık sisteminin yetersizliğine ek olarak Hint halkının bilinçsiz ve önlemsiz davranışları ölümleri hızla arttırıyor. Kontrol edilemeyen vaka sayıları, yetersiz hastane ve ekipmanları insanların çaresizce yakınlarını kaybetmesine neden oluyor. Ölüleri yakacak odunun bile tükendiği Hindistan’da, artık cesetler kutsal sayılan Ganj Nehri kıyılarına vuruyor.

Türkiye’de Korona’da Son Durum

Tam kapanma öncesi vaka sayılarının korkutucu düzeyleri yaklaştığı ülkemizde, ölüm oranlarının düşmesi için alınan önlemler etkisini gösteriyor. 29 Nisan’dan beri tüm Türkiye’de adeta hayat durdu. Üretim, sağlık ve turizm sektörleri dışında faaliyet gösteren firmalarda evden çalışma sistemine geçildi. Saat 17:00’den sonra tüm dükkanlar ve fırınlar kepenk kapatırken, sipariş getiren firmalar ise evlere teslimatı  17:00 itibariyle bitiriyor. 17 gündür sıkı denetimlerle ‘evde kal’ çağrısı yapılan vatandaşların kurallara uymasıyla güzel haberler gelmeye başladı. Asker ve polisin teyakkuzda olduğu bayram süresince belirli noktalarda kısıtlamayı delenlere göz açtırılmadı. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda kural değişmedi ve vatandaşlar Ramazan Bayramı’nı evde karşıladı. Bayram namazının camilerde kılınmasına izin çıkarken, Diyanet’in telkinleriyle Covid önlemlerine cemaatin uyduğu gözlendi.

Bakan Koca’dan Bayram Tebriği

Bakanlığın paylaştığı 13 Nisan verilerine göre Korona yüzünden vefat edenlerin sayısı 283’e düştü. 11 bin 534 yeni vakanın tespit edildiği, hastanelerde tedavisine devam edilen 55 bin 472 hastanın bulunduğu belirtildi. İyileşen hasta sayısı 5 milyona yaklaşırken, toplam vefat edenlerin sayısı ise 44 bin 59 olarak vatandaşın bilgisine sunuldu. 2 bin 765 ağır hastanın oluşu önlemlere dikkat edilmesinin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Günlük verileri habercilerle  paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara umut dolu mesajlar verdi. Bayram sonrası normalleşmenin gerçekleşeceği sinyallerini veren Koca, kurallara uyulması durumunda hızla normalleşmeye geçilebileceği müjdesini verdi. Tüm Türkiye’nin Ramazan Bayramı’nı twitter dan kutlayan Bakan Koca; ‘Büyük bölümü evlerimizde geçirdiğimiz bir ayın sonunda kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz. Doyasıya kucaklaşacağımız bayramların hasretiyle bayramınızı tebrik ediyorum.’ dedi. Koca, vatandaşlara karantina sürecinde dikkatli olmayı bir kez daha hatırlattı.

 

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

Don`t copy text!