KYK Borçlarına Yapılandırma | HaydiSohbete.Com
Genel KYK Borçlarına Yapılandırma

3 hafta önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

KYK Borçlarına Yapılandırma

KYK borçlarına yapılandırma Meclis’e önerge olarak sunuldu. Yaklaşık 5 milyon vatandaşı ilgilendiren KYK borçlarına düzenleme umutları yeşertti. Öğrencilik zamanından kalan ödenememiş KYK borçları bir çok vatandaşın kabusu olmaya devam ediyor. İşsizliğin yaşandığı ve ekonomik krizin belleri büktüğü son bir kaç yılda biriken borçlar, hayatı zindan etmeye devam ediyor. Mezun olan öğrencilerin kendi alanlarında iş bulamayışı ve yetersiz işe alımlar, koranavirüs kabusu derken borçları biriken yurttaşlar kara kara düşünmeye devam ediyor. Öğrencilik zamanında zor günleri atlatmak için kullanılan krediler, ödenemedikçe daha büyük streslere yol açıyor. 5 milyona yakın insan ana paraya binen faiz yükü altında her sene eziliyor.

KYK Faizleri Yeniden Düzenlenecek

Ak Parti’li milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan tasarıyla 30 Nisan 2021’den önceki tüm borçlar kapsam içerisine alınacak. 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılabileği yapılandırma için, e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabiliyor. KYK yapılandırmasıyla anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizinde indirim yapılıyor. Kredi kartıyla ödeninde yapılabilecek olması ayrı bir kolaylık sağlıyor. Geciken dönem için aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı baz alınacak. Daha önce alınan aylık yüzde 1.40’lık gecikme faizinden daha uygun bir seçeneğin sunulması borcu olan vatandaşların yüzlerini güldürdü.

Ödeme Nereye Yapılacak

Milyonlarca KYK mağduru vatandaşın gözü şimdi yasanın yürürlüğe girmesinde. Başvuruların başlamasıyla ödeme yapmak için izlenecek yol haritası ise şimdiden merak konusu. Yasa yürürlüğe girdikten sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden girişler gerçekleştirilebilecek. Online yapılan başvuru sonucunda çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği de bulunuyor. Buna giriş seçeneğine tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yaparak sistemi görüntüleyebilirsiniz. Sitedeki adım adım talimatlarla ilerleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebileceğiniz gibi direkt vergi dairelerine giderekte başvurunuzu elden de yapabilirsiniz. KYK borç ödemeleri 2 ayda bir gerçeleşecek taksit ödemeleriyle,  toplamda 18 taksitte ödenecek. Peşin ödemelerde ise avantaj oranı çok büyük. peşin yatırılırsa, anaparaya eklenecek enflasyon farkının sadece yüzde 10’u alınacak. Yani farkın yüzde 90’ı silinecek. Yine ödemelerini 6 taksitte yapacakları da uygun taksitler ve faiz silinmesi fırsatı bekliyor.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

Don`t copy text!