Pentagon Trump'ın Peşinde | HaydiSohbete.Com
Genel Pentagon Trump’ın Peşinde

2 hafta önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Pentagon Trump’ın Peşinde

6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskınını çözmek için Pentagon Trump’ın peşinde. Trump’ın sessiz kalmasına rağmen, darbe iddiaları hala gündemde. Tüm dünya Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ‘Kongre Baskını’ haberleriyle büyük bir şok yaşamıştı. Başkanlık seçiminin iki kuvvetli adayı Joe Biden ve Trump taraftarlı kampanyalarını ateşli bir şekilde sürdüren iki lidere son ana kadar destek oldu. Bir çok ünlünün seçim kampanyasına destek verdiği Joe Biden seçimleri kazanınca, Trump yandaşları adeta çılgına döndü. Amerika tarihinde  bir ilk yaşanarak, seçim sonrası Kongre basıldı. Askeri müdahelenin gerçekleştiği ve göstericilerden ölenlerin olduğu olaylar sonra, ABD askerleri geçtiğimiz günlere kadar Kongre binasında nöbete devam etti.

Trump Twitter’da Yasaklı

Biden ve taraftarları seçim sonrası taşkınlıklara katılmazken, Trump’ın öfkesini twitter’dan göstermesiyle olaylar çığrından çıkmıştı. Yüzlerce gösterici Trump posterleriyle seçimlere hile karıştırıldığı iddialarında bulunmuştu. Twitter yaptığı açıklamayla Trump’ın hesabını askıya aldığını belirtmişti. Seçimlerin bitmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen Pentagon yetkilileri, hala Trump yanlılarının darbe girişiminde bulunacağından endişeli olduklarını her fırsatta vurguladı. Geçtiğimiz günlerde Pentagon kaynaklarından yapılan açıklamada, Kongre baskınına katılanların çoğunluğunun ordu kökenli olduğunu açıklamasıyla gözler orduya çevrildi. Askeri çevrelerin içinde Trump yanlılarının tespit edilip, ordudan tasviyeli edileceği sinyalleri verilmiş oldu.

CNN’de Belgeler Açıklandı

Pemtagon’lu yetkililer baskınla ilgili ellerindeki belgeleri CNN televizyonunda halka açıkladı. Darbe girişiminde bulunan Tump yanlılarının halen yargılandığı ve tutuklu bulunan 450 kişiden 45 kişinin ordu kaynaklı olduğu açıklandı. Yine yetkililerce eyleme katılanların arasında Oather Keepers (Yeminine Sadıklar) ve Proud Boys (Gururlu Çocuklar) gibi aşırı sağcı gruplarında yer aldığı belirtildi. Yayınlanan belgeler arasında Trump yanlısı eski askerler ile aşırı sağcı silahlı gruplarla yakın ilişkilerin tespit edildiği bilgisi de yer aldı. 6 Ocak’ta yaşanan  baskın sonrası tutuklanan ve yargılanmaya devam eden sanıklar hakkında devlet malına zarar verme, polislere zarar verme ve direnme, toplumu kışkırtma ve yağmacılık, yaralama gibi suçlamalarla açılan davalar bulunuyor. Biden yönetiminin seçim sonrası Trump’ın sessiz kalmasını ve kendi sosyal paylaşım ağını kurmasını yeni bir örgütlenme çabası olarak aldıladığı konuşuluyor.

 

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

Don`t copy text!