Yeni Normalleşme Nasıl Olacak | HaydiSohbete.Com
Sağlık Yeni Normalleşme Nasıl Olacak

4 hafta önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 1 yorum yapıldı.

Tam Kapanma Sonrası Atılacak Adımlar

Tüm Türkiye 29 Nisan’da başlayan tam kapanma süresinin, 17 Mayıs’ta son bulmasıyla rahat bir nefes aldı. 17 gün boyunca evde kalan vatandaşlar, yasağın bitmesiyle sokaklara akın etti. Vaka sayılarının korkutucu oranlara yükselmesi sonrası kabine toplantısıyla acil durum eylem planı oluşturulmuş ve tam kapanma seçeneği masaya yatırılmıştı. Toplantı sonrası yapılan açıklamayla 17 günlük tam kapanmaya geçilmiş ve tüm ülkede adeta hayat durmuştu. Asker ve polisin izinsiz çalıştığı bu süreçte tedbirler sıkılaştırılmış, kuralları ihlal edenlere Hıfzısıhha Kanunu uyarınca ceza kesilmişti. Kısıtlamanın izin belgeleriyle suistimal edilmesinin önüne geçmek için yayınlanan yeni genelgeyle iş yerlerinden temin edilen izin belgeleri iptal edilmiş, yerine başvuru yoluyla bakanlıktan izin belgeleri çıkarılması sağlanmıştı.

Rakamlarda Düşüş Devam Ediyor

Tüm Türkiye alınan ciddi tedbirler sonucunda rakamların seyreni merakla takip ediyor. Kapanma sonrası yaşanan hızlı düşüş umutları yeşertse de, yasağın bitiminden itibaren yine vaka sayılarının artışından korkuluyor. Kalabalık toplu taşıma araçları, maskenin özensiz kullanımı ve halen devam eden akraba ziyaretleri önümüzde ki günlerin hiç te iç açıcı olmayacağını gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre Türkiye’de aşılanma sayısı ise şöyle; kovidle mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 25 milyon 795 bin 158’e yükseldi. Yine bakanlık kaynaklarınca yapılan açıklamalara göre Temmuz itibariyle 20 yaş üstü herkesin aşılanacağı bilgisi iletildi.

Güncel Covid Tablosu

16 Mayıs itibariyle güncel kovid vaka sayılarıda açıklandı. Buna göre; Türkiye’de son 24 saatte 202.243 test yapıldı. 10.512 yeni kovidli hasta vakası tespit edilirken, hasta sayısı 920’ye ulaştı. 223 kişi Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdi. Tam kapanma öncesine nazaran hasta sayısı ve ölümlü vaka sayısı azalırken, yeni vaka sayılarında ciddi bir düşüşün yaşanmayışı bu kabusun daha uzun süre hayatımızda olacağı mesajını veriyor. Öte yandan kovidli hasta yaş ortalamasının 11’e kadar düşmeside bir diğer ciddi tehlike olarak görülmekte. Sık sık yeni varyantlarla karşımıza çıkan korona, Brezilya varyantı ve Hint Mutantı olarak son günlerde binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Havayollarında yurt dışı uçuşlarının birer birer açılmasıyla yeni varyant ve mutantların ortaya çıkmasından endişe edilmekte.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

  • 18 Mayıs 2021 / 13:04

    Sukur evden çıktık ama yasak süreci boyunca haydisohbete.com da güvenle sohbet ettim.

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

Don`t copy text!